Kuzu Göbegi Mantarı Nerelerde Yetişir
20 Şubat 2018
manken mantar üretiyor
Mankenliği bıraktı istiridye mantarı üretiyor
25 Ocak 2019
Tümünü Göster

Aslihan Yüksekovada istiridye mantarı üretiyor

MUTLU MANTAR ÜRETİCİMİZ

İstiridye Mantarı

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde yaşayan Aslihan Göç, aldığı devlet desteği ile tesis kurup istiridye mantarı yetiştirmeye başladı.

İlçeye yaklaşık 30 kilometre mesafedeki Yeniışık köyünün Alacık mezrasında yaşayan 23 yaşındaki Aslihan Göç, bir süre önce evde hobi olarak istiridye mantarı yetiştirmek için denemeler yaptı. Daha sonra bu işi kazanç kapısı haline getirerek iş sahibi olmak isteyen Göç, Tarım ve Orman Bakanlığının “Genç Çiftçi” projesine başvurdu.

Projesi kabul edildikten sonra 30 bin lira hibe alan Göç, evinin bahçesine 100 metrekarelik alanda tesis kurarak istiridye mantarı yetiştirmeye başladı.

İkinci çadırı kurmayı düşünüyoruz


İki yıl önce internette gördüğü ve evde denediği mantar üretiminden güzel sonuç elde ettiğini söyledi. Daha sonra bu konuda proje hazırladığını anlatan Göç, “Projemiz kabul edildi ve köyde çadırımızı kurduk. Önce köyde değişik tepkiler aldık. ‘Ne gerek var?’ diyenler de oldu, aksine destek verenler de çıktı. Köyde özellikle gençlerin ilgisini çekti.

Göç, gelecek yıl işi büyüterek ikinci istiridye mantarı üretim çadırını kurmayı amaçladıklarını ifade etti. Zamanla ve tecrübe kazandıkça daha iyi sonuçlar alacağına inandığını vurgulayan Göç, şöyle konuştu:

“İstiridye mantarını Yüksekova’ya tanıtmak istiyorum. Buralarda pek bilinmeyen bir mantar. Yüksekova genelinde daha önce üretilmemiş. İşimizi daha fazla büyütmek istiyoruz. Genç Çiftçi projesi işsizler için çok güzel bir fırsat. Sadece mantar için değil birçok alanda proje üretilebiliyor. Bu sayede ben de iş sahibi oldum.”

Ürünleri ilk başta tanıtım amacıyla ilçede dağıtacağını aktaran Göç, “Gelecek sene bunun pazarını oluşturmak istiyoruz. Bize verdiği destekten dolayı Tarım ve Orman Müdürlüğüne ve Kaymakamlığa çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

İstiridye mantarı Yüksekova’da ilk defa yetiştiriliyor


Tarım ve Orman İlçe Müdürü Mehmet Emin Yiğit ise 2017-2018 döneminde 148 projenin onaylandığına işaret ederek şunları kaydetti:

“Bu kapsamda hayata geçirilen projelerden biri de istiridye mantarı projesidir. Yüksekova’da ilk defa yetiştiriliyor. Yetiştirildiği yerde incelemelerde bulunduk, üretim aşamasından verim aşamasına kadar takip ettik. Sonuçtan memnun kaldık. Tarım ve Orman Bakanlığına, Hakkari Valiliğine ve Yüksekova Kaymakamlığına desteklerinden dolayı teşekkür ederim.”