İstiridye Mantarı Alım ve Satım
23 Ekim 2016
Mantar Üretimi
23 Ekim 2016
Hepsini Göster

Kompost

İSTİRİDYE (kayın,yaprak) MANTARI KOMPOSTU

     Pleurotustürleri multienzim sistemleri sayesinde çok farklı tarımsal atıklarda yetiştirilebilmektedirler.

Ülkemizde kolayca bulunabilecek olan talaş, sap-saman, mısır koçanı, fındık cürufu, ayçiçeği bitkisi atıkları, pamuk, yer fıstığı kabukları gibi tarımsal atıklar bu mantarın üretiminde rahatlıkla kullanılabilirler.

    İstiridye mantarında verim değeri  kompost kalitesi ve hastalıklara karşı dirençli olması bakımından en kıymetlisi pamuk kompostu’dur.

İstiridye  mantarlarının yaygın olarak yetiştirildiği ülkelerde, ülkelerin hammadde kaynakları ile ekonomik koşullarına göre basit örtüaltı  sistemlerden bizim kurulumunu yaptığımız modern sistemlere kadar çok değişik şekillerde üretimi yapılmaktadır. İstiridye mantarının üretim şekilleri aynı ülkenin değişik bölgelerinde bile farklılık göstermektedir.Bu sebeple istiridye mantarının verim değerleri kompost kalitesini belirlemektedir.

Basit sera koşullarında veya doğal şartlar altında yetiştirilebildiği gibi özel yetiştirme yerlerinde, askı sisteminde ya da tavsiye ettiğimiz şekilde ranzalarda yerleştirildiği sistemlerde üretim yapılabilmektedir. Diğer taraftan istiridye mantarı yetiştirme ortamlarında kullanılan kompost ile yetiştirme ortamlarının miktarları da yine farklılık göstermekte, pamuk kompostunda işletme m2’si en ideal şekilde kullanılarak diğer  türlerine nazaran 2 kat daha fazla kompost yerleştirilebilmektedir.
Üreticimizin yapması gereken sadece hazırladıgı istiridye mantarı üretim tesisine kompostu koyarak 20-30 gün sonra istiridye yaprak  mantarı ‘nı toplamaya başlamaktır.
Firmamız üretimini yaptıgı kompostun sarım süresince üreticimize desteğini sürdürmektedir.