MANTAR ÜRETİMİNE DEVLET DESTEĞİ
İstiridye Mantarı Devlet Desteklemesi 2018
18 Ocak 2018
Kuzu Göbegi Mantarı Nerelerde Yetişir
20 Şubat 2018
Tümünü Göster

İstiridye Mantar Yetiştiriciliği

mantar üretiminde üretimhane seçimi nasıl yapılmalıdır.

MANTAR YETİŞTİRİCİLİĞİ NASIL YAPILIR ?

İstiridye mantarı nedir, nasıl yetiştirilir?

İstiridye mantarı üreticiliği konusunda bilgi sahibi olmak isterseniz;

istiridye mantarı  üretimi, istiridye mantarı yetiştiriciliğini, istiridye mantarı kompostu nereden  alabileceğiniz konularında, doğru yerdesiniz. Hayger mantar; mantar çadırı ,mantarhane kurulumu , kompost satışı üretilen mantarın satışı ve pazarlaması konularında  danışmanlık yapacaktır.

İstiridye mantarı nedir?

İstiridye mantarı doğada kavak ağaçlarında yetişen son derece faydalı bir besin türüdür.  Şeklinin şapka şeklinde olması ve istiridye kabuğuna benzemesi nedeniyle adına istiridye mantarı denilmektedir.  İstiridye mantarının üretiminin Türkiye’de yaygınlaşması sonucunda kırmızı ete rakip olduğu biliniyor. Hem faydalarının insanlar tarafından öğrenilmesi hem de ekonomik olması nedeniyle istiridye mantarı üretimi tam yatırım yapılacak bir iş koludur.

İstiridye mantarı nasıl yetiştirilir?

İstiridye mantarını yetiştirmek için Kapalı izolasyonu olan yâda mantar üretimi için özel kurulan mantar seraları veya çadırlarda üretim yapabilirsiniz.Mantar üretimhanelerinde klima, havalandırma, nemlendirme, aydınlatma gibi üretim ekipmanları gereklidir. Yani mantarın doğal ortamını oluşturulması gerekir. Serin, gölgelik, bol oksijenli alanlarda istiridye mantarı yetişir.

İstiridye mantarı kompostu nedir, nasıl oluşur?

mantar kompost nereden alınır.

istiridye mantarı üretimine nasıl başlayabilirim

Mantar kompostosu nedir?

İstiridye mantar üretimi için lazım olan ana madde Kompost maddesidir.  Mantar Kompost, mantar yetiştiriciliğinin canlı ve yararlı bir yan ürünüdür.  Bu büyüme ortamı,  saman, mısır koçanı, pamuk çekirdeği gövdeleri, çay atığı, pirinç kavuzu ve diğer doğal organik maddelerden gelen saman gibi tarımsal malzemelerin bir karışımıdır. Hayger Kompost bu karışımların yanına 13 farklı besleyici besin maddesi kullanmaktadır. Bu ürünler, mantarların besin kaynağı olarak kullanılan zengin organik bir ortama dönüştürülür. Mantar ürünü hasat edildikten sonra, bu organik materyal, “mantar komposto” olarak adlandırılan tutarlı homojen bir yan ürün haline getirildiği üretim haneden çıkarılır.
Mantarın doğada yetiştiği kavak ve kayın ağacının oluştuğu ortamda Kompost denilen ortam oluşur.  İstiridye mantarı komposto, mantar miselleri yani tohumlar uygun sıcaklık ve nem altında kuluçka döneminde mantar vermeye hazır hale gelir. Daha sonra yine uygun ortam şartları altında istiridye mantarı toplanacak boyutlara gelir.

İstiridye mantarını üretirken nelere  dikkat etmek gerekir.

İstiridye mantarı üreticiliği yapmak için aşağıda verdiğimiz bir takım hususları inceleyebilirsiniz.

1- Sermayeniz muhakkak olmalıdır.

2-  Üretim tesisi için en az 300 metrekarelik alana ihtiyaç vardır.

3- Günde en az bir kişinin kontrol etmesi gerekir.

İstiridye Mantar Yetiştiriciliği ,mantar üreticiliği , Ticari olarak mantar üretimi  özel izolasyonlu çadırlarda mı tünel ya da depolarda mı üretilecek onun kararı verildikten sonra mantar yetiştiriciliğinde iki hususun oluşmuş olması gerekiyor.

İklim şartları ve tarlanın durumudur.  Mantarların yetişmesi için mantarın üretildiği özel karışım Kompost ürünlerinin satın alınması gerekmektedir.. Günümüzde mantar yetiştiriciliği için mekân ve ekolojinin şartlarının uyumu sağlanmaya çalışır ve üretimin nerede yapılacağına karar verilir.

Şimdi burada bir konuya açıklık getirilmelidir. Mantarlar diğer bitkiler gibi tohumlu veya tohumsuz olmamakla birlikte sporlarıyla çoğalarak yayılır ve üretim başlamış olur. Bu sporlarında besi ortamında çimlendirilmesi gerekiyor. Miselin yana mantarın tohumunun ürünü bu şekilde oluşturuluyor. Mantar üretimi için lazım olan ana madde Kompost maddesidir.  Bu madde kendi besinini yapamayan mantarlara bitkiler ve hayvanların kalan artıklarıyla beslenme imkânı verilmiştir.

mantar kompostu satışı yapan firma

istiridye mantarı üretiminde kaliteli ve verimli kompost çok önemlidir.

İstiridye Mantarı Üreticiliği

Mantar yetiştiriciliği 

Üretim yerinde çadır kurmak zorunda değilsiniz .Çadır mantar üretiminde olmazsa olmaz değildir.

Ancak kendi şartlarına uygun yerlerde yetiştirmak için binaların kullanılmayan depo, sığınak, kümes, ahır ve buna benzer yerlerde üretim yapılabilmekte ve uygun ortam oluşturularak çok verimli hasatlar yapılmaktadır. Ama günümüzdeki sistemlerde her mevsim istiridye mantarı yetiştiriciliği bulunmakta olup gerekli teknoloji ile yeterli ısı ve olanaklar ile mantarın ideal ortamları ayarlanabiliyor. Mantar yetiştirmek için işletmenizin bazı şartları yerine getirmiş olması şarttır.

mantar serası, mantar çadırı

tam otomasyonlu iyi izolasyonlu mantar üretim çadırları kurulumu yapıyoruz.

Mantar Üretiminde Yer Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Mantar üretilecek yerin iskân alanlarının dışında olması gerekiyor.

Yeterli ekolojik dengenin sağlanması açısından bu madde çok önemlidir.

Mantar üretim tesisinizde ulaşım sorunu olmamalı ve elektrik sorunu olmamalıdır.

Çünkü depolarda izolasyonun yeterli olmadığı durumlarda klima devreye sokularak ortam ısıları ayarlanır.

Tesisinizde su olmalıdır.

Mantar üretiminde çalışacak elemanın ve buna bağlı ekipmanların kolay ulaşılabilir bir yerde olması gerekir.

Ayrıca mantar üretim tesisinde  Kompost mantar üretimi  için en kıymetli hammaddedir bu hammadeyi güvenilir kaliteli kompost üreten bir firmadan alınması zorunludur.

Ayrıca üretim yapılırken oluşan bazı atıkların değerlendirileceği alanların bulunması gerekiyor. Ürettiğimiz ürünlerin depolanması ve saklanması için depoların da olması gerekiyor.

 Mantar Üretim Çiftliği Projesi Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Günümüzde mantar üretimi ve kaynak artırımı, depolanması, Pazar olanaklarında değerlendirilmesi, maddi getirinin sağlanması açısından önemlidir. Mantarlar genellikle sonbahar aylarında üretiliyor ve iklim şartlarında soğutma yapılan her alanda üretimi yapılıyor. Eskiden sadece kışa denk gelen aylarda üretim yapılır kış dışında üretim olmadığı için piyasada çok pahalı bir ürün olarak satılmaktadır. Bu yazımızda mantarların üretim alanları hakkında detaylı bir bilgi vermiş olduk. Sağlık açısından çok zengin mineraller ve vitaminlerle dolu olan mantarlar için kurulan işletmelerde; İlk olarak hammadde depolama yerleri olmalı ve devamlı mantar üretiminde kullanılan kompostun  alınması ve yerleştirilmesi için gereken deponun olması gerekiyor. Sonrasında mantar yetiştiriciliğinde çok önemli olan Kompost yerleştirme işleme ve sürekli üretim için 3 odalı tesisler kurulmalıdır.

İstiridye Mantar Yetiştiriciliği ,mantar üreticiliği , ticari olarak mantar üretimi nasıl yapılmalıdır?.