Kavak mantarı üretimi nasıl yapılır
Mantar Üretimi
23 Ekim 2016
Shiitake Mantarı
23 Ekim 2016
Tümünü Göster

Mantar Uretimhanesi Maliyeti

Mantar yetiştiriciliği maliyeti nedir

mantar üretim maliyetleri mantar yatırımı karlımı

İSTİRİDYE MANTAR ÜRETİMİ TESİS MALİYETİ

Detaylı Bilgi İçin Kurulum sayfamızı inceleyebilirsiniz.

MUHAMMET YAKAR‘a istiridye mantarı tesisleri ,çadırların kurulumu , maliyetleri ve  hayger’in tarihçesini sorduk..

 

HAYGER firmamızı 2007 yılında HAYALDEN GERÇEĞE söylemiyle kurarak  organik ürünler ihracatına başladık. Aynı zamanda istiridye mantarı üretimi içinde 200 m2 bir yerde üretiminede devam ettik. O zamanlarda daha istiridye mantarı neymiş ,nasıl pişirilirmiş nasıl bir tesisde üretilirmiş hiç bilgi kaynak yoktu. Çeşitli arge çalışmalarımız neticesinde hem kompostumuzu ürettik hem de mantarımızda belirli bir kalite oluşturarak satış pazarlama sistemimizi oluşturduk. Bu süreçte de tesisleşmeye önem verip istiridye mantarının piyasada tüketimini artırdık. Sürekli kendini yenileyen bir ekip kurduk.

 

Soru

100 m2 bir üretim tesisi ne kadar maliyetle kurulur?

Cevap

Kurulacak işletmenin teknolojik alt yapısına bağlı olarak değişmekte Demirbaş maliyeti ortalama 200.000–300.000 TL aralığında , artı kompost bedelidir.

Soru 

Ticari olarak  bir istiridye mantarı üretim tesisi kaç m2 alanda yapılmalıdır?

Cevap

Bu soru şu şekilde sorulmalıdır:Ne kadar alandan istiridye mantarı üretirsem karlı olur ve  para kazanırım?  Mantar üreticiliği en az 3 odalı 300 m2 bir alanda yapılmalıdır. Nedeni ise ; İstiridye mantarını  bir sefer satmak devamlılığı olmayan süreklilik arzetmeyen herhangi bir ürün gibi yani yok satmak müşterinize karşı sizin elinizi zayıflatır. Pazara ve müşterinize sürekli ürün vermek gerekir.Devamlılık sağlıyorsak biz varız. 10 gün mantar var 10 gün yok şeklinde olmaz.Sektörde işe hakim olmayan 3 günlük mantar ve kompost üreticilerinin doğru bilgi sahibi olmadan girişimcileri yanlış yönlendirmelerinden dolayı 1 oda yapsın kompost satayım, Tesis kurayım  diyerek üreticilere doğru bilgi verilmiyor.Yanlış yönlendiriliyor.Öyle basit sistemlerle çadırlar kurulmuş ki üreticiler bu sistemlerde başarılı olamıyorlar.Biz bu tarz çadırları tesisleri yeniden düzenliyor ve mantar üretebilecek sistemler haline getiriyoruz.

mantar üretimi için özel olarak kurdugumuz mantarhane ekipmanları mükemmel sistemler kurrak başarılı üreticiler oluşturmaktayız.
Mantar üretim için yılın 12 ayı üretim yapabilen  tam izolasyonlu mükemmel mantar üretim tesisleri kuruyoruz.

Soru

Neden anahtar teslim tam otomasyonlu  cadir veya tesisler kuruyorsunuz?

Cevap

Öncelikli olarak bizim anahtar teslim tesisler kurmaktaki amacımız;  kurulan tesislerin ,temelinden satış noktasına kadarki sürecin bizim kontrolümüzden geçerek kaliteli mantar üretimi yapmak, Yatırımını bu sektöre yapmak isteyen girişimcilere, profesyonel bir tesis teslim ederek üretimin her sürecinde, eğitiminde,ambalajlanmasında , pazarlanmasında, istiridye mantarı konusunda bizim sahip olduğunuz bilgi ve deneyimlerimizi paylaşarak sektörde doğru adımlarla ve doğru yatırımlarla  başarılı yatırımcılar oluşturmaktır.Ticaretler günübirlik değil Uzun soluklu olmalıki başarılı, ayakları sağlam yere basan eğitimli üreticiler oluşturabilmek en büyük başarı bizce.

Soru

Tünel veya cadir sisteminde  istiridye mantarı üretimi yapılırmı  maliyeti ne kadardır?

Cevap

istiridye mantarı üretim çadırları veya seraları; üretim için mükemmel yetiştirme ortamlarıdır. Aynı ölçülerde bina kurmaktan yarı yarıya daha ucuza kurulabilmektedir.Ama çadır kurmak olmazsa olmaz değildir.Yni illla mantar üretimi için çadır kurmak zorunda değilsiniz. Firmamız bölge iklimine uygun  özel üretim tam otomasyonlu mantar çadırlarlarıyla  ve üreticilere bölgesel iklim şartlarına uygun yani Erzurum, izmir, istanbul, antalya, samsun farklı iklim özelliklerine sahip izolasyon ve iklimlendirmenin farklılık gösterdiğinden dolayı bölgeye göre üretim tesisleri kurulumu yapmaktayız. Maliyetleri ise  kompost dahil 200.000 TL–300.000 TL arasında değişmektedir. Kurduğumuz sistemlerde odaya kompost yerleştirildikten sonra takibe gerek duymadan 20-25 gün sonra mantar toplayabilme teknolojisine sahiptir.Ama varsa eski tavuk çiftlikleri, büyükbaş küçükbaş hayvan barınakları vb yerlerde üretime dönüştürülür.Çadırların ortaya çıkmasındaki sebep bu tarz yerlerin bulunamamasında dolayı kendi bahçeme veya kendi arazimde olsun istemelerindedir.

Soru

Başka ne tür ekipmanlar ve malzemeler kullanarak modern istiridye mantarı üretim tesisleri kuruyorsunuz?

Cevap

Sandwiç panellerle istiridye mantarı üretim tesisleri kuruyoruz. Tabii ki bu kurulumların maliyetler de yüksek olmaktadır.100 m2 bir tesis 120.000 TL gibi rakamlara maliyeti olmaktadır.

Hazır binalarıda mantar üretimine dönüştürmekteyiz.Tavuk çiftlikleri bina bodrum katları depo vb. yerlerde üretimlere başlanabilir.

Soru

Soguk hava odalarıda neden kuruyorsunuz.

Cevap

İstiridye mantarının muhafazası ve dayanma ömrünü uzatmak amacıyla mantar için özel soguk hava odalarının kurulumunuda yapmaktayız.Soguk hava depoları mantarımızı saklamak depolamak ömrünü uzatmak maksadıyla kurulması önemlidir.İstiridye mantarı üretimde azalan bir grafik izler 2-3 günün üretimini burada depoda tutarak sevkiyat için ürünümüzüde çogaltmış oluruz.

Soru

Siz kurulum aşamasında ne gibi destekler sağlıyorsunuz?

Cevap

Girişimci bize bir bina veya arazi  gösterir biz bu binayı yaprak(istiridye) mantarı üretim tesisine çevirmek için projelendiririz. Maliyet hazırlarız. Gerekli donanımı tedarik edebileceği noktaları ve fiyatları konusunda üreticimizi bilgilendiririz veya bize gösterdiği araziye tesis kurup kompost dolu halde üreticiye anahtarı teslim ederiz. Temelinden itibaren sıfır bir tesis kurulumu da yapıyoruz. Mühendislerimiz Üretim sürecinden, kompost kuluçka evresinden pazarlamasına kadar geçen süreçte üreticimize kendi işletmesinde eğitimini vermektedirler.

Soru

Tesis kuruldu bundan sonraki süreç ne olacak?

Cevap

Biz üreticimizin kompost’unu hazırlayıp tesissine gönderceğiz. Kompost tesise konulduğu günden itibaren 20–30 güne kadar kuluçkasını tamamlayacaktır. Kuluçkası tamamlanan kompost’un 25. günden itibaren 60 gün boyunca hasadı yapılmaktadır

Bu arada sarmış kompost diye bir şey yoktur;5-10 gün sonra mantar çıkacak kompostu satan kompost üretcisi 1’e 2 veya 3 kazanmak varken neden sarmış kompost satar…

Soru

 Peki 100 m2 tesise ne kadar kompost koyabiliyoruz?

Cevap

Biz firma olarak TÜRKİYE’nin her tarafına yılın 12 ayı kompost satışı yapmaktayız.İşletmenin durumuna göre farklı tonlarda kompost koyabiliyoruz.İşletmelere çok kompost yerleştirmenin çok mantar alacağımız anlamına gelmez.

 

Soru

Mantarhanelere yerleştirilen komposttan ne kadar verim alabiliyoruz?

Cevap

Bu konu çok önemlidir.

   Yatırımcı önce şunu araştırmalı Kompost üretiyorum satıyorum diyen vatandaşlar ya da firmalar kendi kompostlarından mantar üretiyor mu? Her kes tesis kuramaz deneyim ve tecrübe mutlaka olmalıdır.3 günlük mantarcı Kompost yapamaz tesis ku-ra-maz. 

Bütün üreticilerimizin doğal olarak merak ettiği kompost’un verim oranlarıdır. Bizim üretimini yaptığımız kompost’umuz iddia ediyorum en verimli Hammadde olan pamuk hammaddesinden hazırlanmaktadır. Biz bu mantarın kompost’unun üretiminden, satış şekillerine kadar iş akımı projesini japonya’daki ortak çalıştığımız fikir alışverişinde bulunduğumuz firmalarla beraber yapmaktayız. Amacımız sıfır hatayla yüksek verimli Kompost üretmektir. Elbette zaman zaman Kompost üretimlerinde sıkıntılar olabilmekte böyle durumlarda da üreticilerimizin kompost’unu değiştirme garantisi vermekteyiz.

Verim değerlerinde ise kompost’umuzun ortalama verim değeri%25 -%35dir mantardan alınacak  verim miktarı kuru madde oranıyla doğru orantılıdır. Verimimizin alt değeri  üreticilerimizin işletmeye verdiği önemle alakalıdır. Mantar %90–95 su olan bir üründür. Üreticimiz işletmesini ne kadar takip ederse % değerleri o kadar yüksek olur. Biz daha kaliteli ve verim değerleri yüksek ürünler alabilmek için arge ekibimiz sürekli bir çalışma içerisindedir. Yeni yatırımlarımızda ve arge çalışmalarımızda  ömrü kısa ama verim değerleri yüksek daha kaliteli kompost üretebilmek gayreti içerisindeyiz.

 Biz İstiridye mantarı ve Kompost üretiminde yılların deneyimini uygulayarak, müşterilerimize rekabetçi, güvenilir verim oranı yüksek istiridye mantarı kompostu satışı yapmaktayız.
Mantar üreticileri için kaliteli mantar kompostu üretip satıyoruz.

Soru

Mantarın pazarlanması nasıl ve hangi şartlarda yapılabilmektedir?

Cevap

Girişimcilerimizin en çok korktuğu konu pazarlama konusudur. Ama hiçbir girişimcinin aklına bu mantarın nasıl üretileceği konusu gelmez. Biz diyoruz ki siz üretime önce başlayın ondan sonra gerekli şartları  beraberce oluştururuz.Bizim bazı şehirlerde satış noktalarımız var üreticilerin ürünlerini buraya teslim ettiklerindede ürünlerinizi alıyor ve aynı gün ödemelerini gerçekleştiriyoruz.

mantar pazarlama şekillleri nelerdir
istiridye mantarında pazarlama nasıl yapılır

Soru

 Mesela diğer mantar kompostlarında zaman zaman problem olaşabilmekte ve kompost üreticileri bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir. Siz böyle durumlarla karşılaştınız mı? Bu konuyla ilgili firmanınız hangi önlemleri almıştır?

Cevap

Hayger şirketi  olarak  İstiridye mantarı üretim tesisleri olan yani Biz  ürettiğimiz kompostlardan mantar üretimi yapan mantar  pazarına yüklü miktarda mantar sağlamayı öncelik kabul etmiş bir şirketiz.Bu sebeble mantar kompostlarımız kaliteli verim değeri yüksek ve bizim güvencemiz altındadır.Kompost ekimlerimiz seri ekim ve üretim odalarımızdanda takip ederek müşterilerimizdede hata yapılmaması amacıyla işletme ziyaretleri ve egitimlerini vererek başarılı üreticiler oluşturuyoruz.Mantar üretiminde Kompostlarda üreticimiz bizim verdiğimiz talimatlara ve eğitimlere sadık kaldıgı sürece hiç bir problem yaşamadan sağlıklı ve verimli üretimler yapmaktadırlar.

Her iş de mutlaka bir risk faktörü vardır.

Amacımız üreticilerimizin yâda yatırımcılarımızın ticari olarak yaptığı yatırımları Başarılı sonuçlar alarak mantar işletmelerini para kazanarak  kar ederek  büyütmelerini sağlamaktır.

Detaylı Bilgi İçin Mantarhane  Kurulum sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Hazır mantar kompostu satın almak için sayfamızı inceleyebilirsiniz.