Mantar Üretimi
23 Ekim 2016
Shiitake Mantarı
23 Ekim 2016
Hepsini Göster

Mantar Uretimhanesi Maliyeti

İSTİRİDYE MANTAR ÜRETİM TESİS MALİYETİ

Detaylı Bilgi İçin Kurulum sayfamızı inceleyebilirsiniz.

MUHAMMET YAKAR‘a mantarhane kurulumu ve maliyetleri ve tarihçesini sorduk..

 

HAYGER firmamızı 2007 yılında HAYALDEN GERÇEĞE söylemiyle kurarak organik ürünler ihracatına başladık. Aynı zamanda istiridye mantarı üretimi içinde 200 m2 bir yerde üretiminede devam ettik. Çeşitli arge çalışmalarımız neticesinde hem kompostomuzu ürettik hem de mantarımızda belirli bir kalite oluşturduk. Bu süreçte de tesisleşmeye önem verip istiridye mantarının piyasada tüketimini artırdık. Sürekli kendini yenileyen bir ekip kurduk.

Soru

100 m2 bir üretim tesisi ne kadar maliyetle kurulur?

Cevap

Kurulacak işletmenin teknolojik alt yapısına bağlı olarak değişmekte Demirbaş maliyeti ortalama 32.000–55.000 TL aralığında , artı kompost bedelidir.

Soru 

Ticari olarak  bir istiridye mantarı üretim tesisi kaç m2 alanda yapılmalıdır?

Cevap

Bu soru şu şekilde sorulmalıdır:Ne kadar alandan para kazanırım? En az 3 odalı 300 m2 bir alanda yapılmalıdır.Sektörde işe hakim olmayan 3 günlük mantar ve kompost üreticilerinin doğru bilgi sahibi olmadan girişimcileri yanlış yönlendirmelerinden dolayı 1 oda yapsın kompostu satayım diyerek üreticilere doğru bilgi verilmiyor.Yanlış yönlendiriliyor.

Soru

Neden anahtar teslim cadir veya tesisler kuruyorsunuz?

Cevap

Öncelikli olarak bizim anahtar teslim tesisler kurmaktaki amacımız;  kurulan tesislerin ,temelinden satış noktasına kadarki sürecin bizim kontrolümüzden geçerek kaliteli mantar üretimi yapmak, Yatırımını bu sektöre yapmak isteyen girişimcilere, profesyonel bir tesis teslim ederek üretimin her sürecinde, eğitiminde,ambalajlanmasında , pazarlanmasında, istiridye mantarı konusunda bizim sahip olduğunuz bilgi ve deneyimlerimizi paylaşarak sektörde doğru adımlarla ve doğru yatımlarla  başarılı yatırımcılar oluşturmaktır.

Soru

Tünel veya cadir sisteminde  istiridye mantarı üretimi yapılırımı  maliyeti ne kadardır?

 

Cevap

istiridye mantarı üretim çadırları; üretim için mükemmel yetiştirme ortamlarıdır. Aynı ölçülerde bina kurmaktan yarı yarıya daha ucuza kurulabilmektedir. Firmamız özel üretim çadırları yapmakta ve üreticilere farklı alternatiflerle üretim tesisleri kurulumu yapmaktayız. Maliyetleri ise  kompost dahil 40.000 TL–120.000 TL arasında değişmektedir. Kurduğumuz sistemlerde odaya kompost yerleştirildikten sonra takibe gerek duymadan 20 gün sonra mantar toplayabilme teknolojisine sahiptir.

Soru

Başka ne tür ekipmanlar ve malzemeler kullanarak modern istiridye mantarı üretim tesisleri kuruyorsunuz?

Cevap

Sandwiç panellerle istiridye mantarı üretim tesisleri kuruyoruz. Tabii ki bu kurulumların maliyetler de yüksek olmaktadır.100 m2 bir tesis 70.000 TL gibi rakamlara maliyeti olmaktadır.

Soru

Siz kurulum aşamasında ne gibi destekler sağlıyorsunuz?

Cevap

Girişimci bize bir bina veya arazi  gösterir biz bu binayı yaprak(istiridye) mantarı üretim tesisine çevirmek için projelendiririz. Maliyet hazırlarız. Gerekli donanımı tedarik edebileceği noktaları ve fiyatları konusunda üreticimizi bilgilendiririz veya bize gösterdiği araziye tesis kurup kompost dolu halde üreticiye anahtarı teslim ederiz. Temelinden itibaren sıfır bir tesis kurulumu da yapıyoruz. Mühendislerimiz Üretim sürecinden, kompost kuluçka evresinden pazarlamasına kadar geçen süreçte üreticimize kendi işletmesinde eğitimini vermektedirler.

Soru

Tesis kuruldu bundan sonraki süreç ne olacak?

Cevap

Biz üreticimizin kompost’unu hazırlayıp tesissine gönderceğiz. Kompost tesise konulduğu günden itibaren 20–25 güne kadar kuluçkasını

Tamamlayacaktır. Kuluçkası tamamlanan kompost’un 25. günden itibaren 60 gün boyunca hasadı yapılmaktadır

Bu arada sarmış kompost diye bir şey yoktur;5-10 gün sonra mantar çıkacak kompostu satan kompost üretcisi 1’e 2 veya 3 kazanmak varken neden sarmış kompost satar…

Soru

 Pekİ 100 m2 tesise ne kadar kompost koyabiliyoruz?

Cevap

İşletmenin durumuna göre farklı tonlarda kompost koyabiliyoruz.Üreticilerimiz ve bazı sektörden kişiler çok  kompost yerleştirmenin çok mantar alacağını söyleselerde yanlıştır.

Soru

Üretim hanelere yerleştirilen komposttan ne kadar verim alabiliyoruz?

Cevap

Bu konu çok önemlidir.

   Yatırımcı önce şunu araştırmalı Kompost üretiyorum satıyorum diyen vatandaşlar ya da firmalar kendi kompostlarından mantar üretiyor mu? Her kes tesis kuramaz deneyim ve tecrübe mutlaka olmalıdır.3 günlük mantarcı Kompost yapamaz tesis ku-ra-maz.

Bütün üreticilerimizin doğal olarak merak ettiği kompost’un verim oranlarıdır. Bizim üretimini yaptığımız kompost’umuz iddia ediyorum en verimli Hammadde olan pamuk hammaddesinden hazırlanmaktadır. Biz bu mantarın kompost’unun üretiminden, satış şekillerine kadar iş akımı projesini japonya’daki ortak çalıştığımız fikir alışverişinde bulunduğumuz firmalarla beraber yapmaktayız. Amacımız sıfır hatayla yüksek verimli Kompost üretmektir. Elbette zaman zaman Kompost üretimlerinde sıkıntılar olabilmekte böyle durumlarda da üreticilerimizin kompost’unu değiştirme garantisi vermekteyiz.

Verim değerlerinde ise kompost’umuzun ortalama verim değeri%25 dir mantardan alınacak  verim miktarı kuru madde oranıyla doğru orantılıdır. Verimimizin alt değeri  üreticilerimizin işletmeye verdiği önemle alakalıdır. Mantar %90–95 su olan bir üründür. Üreticimiz işletmesini ne kadar takip ederse % değerleri o kadar yüksek olur. Biz daha kaliteli ve verim değerleri yüksek ürünler alabilmek için arge ekibimiz sürekli bir çalışma içerisindedir. Yeni yatırımlarımızda ve arge çalışmalarımızda  ömrü kısa ama verim değerleri yüksek daha kaliteli kompost üretebilmek gayreti içerisindeyiz.

Soru

Mantarın pazarlanması nasıl ve hangi şartlarda yapılabilmektedir?

Cevap

Girişimcilerimizin en çok korktuğu konu pazarlama konusudur. Ama hiçbir girişimcinin aklına bu mantarın nasıl üretileceği konusu gelmez. Biz diyoruz ki siz üretime önce başlayın ondan sonra gerekli şartları  beraberce oluştururuz.Bizim bazı şehirlerde satış noktalarımız var üreticilerin ürünlerini buraya teslim ettiklerindede ürünleriiz alıyor ve aynı gün ödemelerini gerçekleştiriyoruz.

Soru

 Mesela diğer mantar kompostlarında zaman zaman problem olaşabilmekte ve kompost üreticileri bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir. Siz böyle durumlarla karşılaştınız mı? Bu konuyla ilgili firmanınız hangi önlemleri almıştır?

Cevap

Firmamız bünyesinde üreticilerimizi bilgilendirmek amacıyla ziraat mühendisleri ve mantarcılık teknikeri bulundurmaktadır. Kompostlarda üreticimiz bizim verdiğimiz talimatlara uyduğu halde kompostlarda herhangi bir problem olduğunda biz kompostların yerine yeni kompost göndermekteyiz.

Her iş de mutlaka bir risk faktörü vardır.

Amacımız üreticilerimizin yâda yatırımcılarımızın beklentilerini en iyi şekilde karşılayabilmek ve bu süreçte onlara gereken tüm desteği Sağlamaktır.

Detaylı Bilgi İçin Kurulum sayfamızı inceleyebilirsiniz.