eringi mantar ozel bir mantar türüdür
İstiridye Mantarı Ailesi
13 Aralık 2017
trüf mantarı nasıl bulunur nasıl yetiştirilir?
Trüf Mantarı Türkiye Ekonomisine Kazandırılacak
4 Ocak 2018
Tümünü Göster

İstiridye Mantar Kompostu ile Organik Bahçecilik

Atık mantar kompostları ne yapılır?

Mantar Kompostu ile Organik Bahçecilik

İstiridye Mantar kompostu bahçe toprağına mükemmel bir katkı sağlar. Mantar kompostu organik bahçe, çeşitli şekillerde bahçeye birçok avantaj sunar.

belediyler tarafından çevre düzenlemesi yapılmaktadır.
Mantar kompostu bahçe ve solucan için ideal gübredir.

Mantar Kompostosu nedir?

Mantar kompostu yavaş salınımlı, organik bir bitki gübresi türüdür. Kompost, mantar üreticileri tarafından saman, mısır koçanı pamuk ve gövdeleri doğal materyalleri kullanarak yapılır.

belediyeler tarafından peyzaj düzenleme park bahçelerde kullanılmaktadır.Bahçe sebze meyveleri için gübre olarak kullanılabilir.

Mantar yetiştirme süreci, bireysel yetiştiriciler arasında biraz farklı olduğu için, mantar Kompost tarifleri burada ve farklılık gösterebilir. Örneğin, alçıtaşı, turba yosunu, kireç, soya küspesi ve diğer çeşitli organik maddeler gibi ek malzemeler de komposta ilave edilebilir.

Kompost Gübresini Nereden bulabilirim?

Mantar miselleri Kompost içine karıştırıldıktan sonra, buğday, ot tohumlarını ve diğer zararlı maddeleri öldürmek için pastörize edilir. Mantarların büyümesi için yığın üstünde sphagnum yosun ve kireçten oluşan karışık bir tabaka giyilir. Mantar kompostlama işlemi, yaklaşık üç ila dört hafta sürer; bu süre boyunca, yeterli sıcaklığı korumak için mantar yetiştiricileri tarafından yakından izlenir. İşlem tamamlandıktan sonra, kalan Kompost atılır ve gübre olarak satılır. Bahçecilik için Mantar Kompostu SMC veya SMS (harcanmış mantar kompostu veya harcanmış mantar altlığı) etiketli torbalarla satılır.

Birçok bahçe merkezlerinde veya peyzaj tedarik şirketlerinde mevcuttur,yada HAYGER MANTAR‘dan isteyebilir ve satın alabilirsiniz. Mantar kompostosu, bahçedeki kullanımına bağlı olarak kamyon bazında veya 50 kg çuvallı şekilde satın alınabilir. Mantar kompostosu için birkaç kullanım alanı vardır. Çim, bahçe ve meyve sebze yetiştirme alanlarında solucan mamalarında kullanılabilir. Bununla birlikte, bu ürün yüksek çözünür tuz düzeyleri nedeniyle ihtiyatlı kullanılmalıdır. Bu tuz seviyeleri çimlenen tohumları öldürebilir, genç fidelere zarar verebilir ve açelyalar ve ormangülleri gibi tuza duyarlı bitkilere zarar verebilir.

bahçe peyzaj düzenlemesi yapılmaktadır
peyzaj düzenlem çimlendirme için harika bir gübredir

Mantar Atığından Solucan Gubresi Olurmu?

Atık Mantar Kompostu ve Solucan Gübresi

Mantar üretim tesislerinde işi biten kompostları değerlendirmenin başka yöntemde kültür solucanları tarafından çok değerli bir gübre olan solucan gübresine dönüştürmektir.

atık kompostlar kültür solucunı mükemmel sonuçlar vermektedir
Kültür solucanları daha hızlı çoalmakta ve mükemmel gübreler oluşturmaktadır.

Yaptığımız ARGE neticelerinde  atık istiridye mantarı kompostunu kültür solucanları tarafından beğenilerek mükemmel kalitede solucan gübresi oluşturmaktadır. Atık Kompostları kısa sürede tüketen solucanlar daha hızlı solucan gübresi üretirken, mantar kompostuyla hazırlanmış bu ortamda veya mama  solucanların daha çok çoğaldıkları ARGE sonuçlarımız kanıtlamıştır.

Mantar Kompostu Yararları

Mantar kompostunun yararlı kullanımları, yüksek tuz düzeylerinin olumsuzluğundan çok daha ağır basmaktadır. Bu Kompost türü makul derecede ucuzdur.

Toprağı zenginleştirir ve bitkilerin sağlıklı büyümesi için besin maddeleri sağlar.

Mantar kompostosu aynı zamanda toprağın su tutma kapasitesini arttırır, bu da sulama ihtiyaçlarınızı azaltır. Mantar kompostosu çoğu bahçe bitkisi için uygundur.

Meyve ve sebzeden otlar ve çiçekler arasında çeşitli bitki büyümesini destekler. Mantar komposto ile organik bahçe yapıldığında en iyi sonuçları elde etmek için, dikmeden önce bahçe toprağına iyice karıştırın veya kışın bekletip bahar uygulamasına şeklinde toprağa verin.

istiridye mantarı kompostu , Kompostlar nereye atılır ,matar kompostu nereye satılır.