MANTAR SALATASI
23 Ekim 2016
Tümünü Göster

İstiridye Mantarı

İstiridye Mantarı Nedir? Nasıl Üretilir?

Ülkemizde istiridye mantarı, kavak mantarı ve kayın mantarı olarak bilinen Pleurotus türlerinin yetiştiriciliğine yönelik ilk çalışmalar 1980’li yıllarda başlamıştır. Üzerinde çok sayıda bilimsel araştırma yapılmış olmasına rağmen, günümüzde Pleurotus mantarlarının ticari anlamda yetiştiriciliği yayılmaya başlamıştır.İstiridye mantarı (Pleurotus spp.), şapka kısmı midye şeklinde olduğundan dolayı yurtdışında genellikle midye (oyster mushroom) mantarı olarak da anılmaktadır.

İstiridye mantarının sapı merkezde değil yandadır. Pleurotus ostreatus  yiyecek olarak ya da tıbbi özellikleri nedeni ile çok uzun yıllardan beri kullanılmaktadır.Ticari olarak üretimi yapılan yenilebilir mantarlar arasında önemli bir yeri vardır.

Dünya üzerinde binden fazla Pleurotus türü tanımlanmıştır. Ancak bununla birlikte Pleurotus cinsinde sadece 50 kadar tür kabul edilmektedir.

 

İstiridye Mantarı Üretimi Nasıl Yapılır?

Pleurotus mantarlarının yaygın olarak yetiştirildiği ülkelerde, ülkelerin hammadde kaynakları ile ekonomik koşullarına göre basit sistemlerden modern sistemlere kadar çok değişik şekillerde üretimi yapılmaktadır.

İstiridye mantarının üretim  ve yetiştirme şekilleri aynı ülkenin değişik bölgelerinde bile farklılık göstermektedir. Basit sera koşullarında veya doğal şartlar altında yetiştirilebildiği gibi özel yetiştirme yerlerinde(mantar üretim çadırları,binalar üretim yapılabilecek şekilde mantarhaneye dönüştürülerek tam otomasyonlu ) askı sisteminde ya da tavsiye ettiğimiz şekilde özel ranzalarda veya asma yerleştirildiği sistemlerde üretim yapılabilmektedir. Diğer taraftan yetiştirme ortamlarında kullanılan ham materyaller ile yetiştirme ortamlarının miktarları da yine farklılık göstermekte, Firmamız üretimini yaparak satışını yaptığı istiridye mantarı kompostunun ana malzemeside pamuk kompostudur işletmelerin m2 en ideal şekilde kullanılarak diğerlerine nazaran 2 kat daha fazla kompost yerleştirilebilir.Haliyle daha fazla  istiridye mantar hasadı yapılabilmektedir.

 
İstiridye mantar üretimi diğer mantar türlerine göre daha kolaydır.Firmamızın sağladığı verim değeri yüksek ve kaliteli mantar kompostu ve danışmanlıklar sayesinde istiridye mantarı taleplerinin büyük çoğunluğunu Biz ve üreticilerimiz karşılamaktadır. Bu sebeple üretim ülkemizde hızla yayılmakta hem tüketiciler hemde yatırmcılar tarafından büyük ilgi görmektedir.
 
 

İstiridye Mantarı Besin Değeri

Besin değerleri, tıbbi özellikleri ve diğer yararlı etkileri nedeniyle dünyada üretim ve tüketimi mevcuttur.

Kayın,kavak mantarları, diyet lifleri ve diğer değerli besin maddeleri açısından iyi bir kaynaktır.

İstirideye mantarı bağışıklık sistemi güçlendirir.

Tümör gelişimini durdurur.

İçerdiği hipoglisemik ve antitrombotik aktivitelerle tümör büyümesi engeller.

iltihabı durdurur.

Kan lipit konsantrasyonunu düşürür.

Yüksek kan basıncı ve damar tıkanıklığını önler, antimikrobiyal aktiviteye sahiptir.

Pleurotus türleri multienzim sistemleri sayesinde çok farklı tarımsal atıklarda yetiştirilebilmektedirler. Ülkemizde kolayca bulunabilecek olan talaş, sap-saman, mısır koçanı, fındık zürufu, ayçiçeği bitkisi atıkları,pamuk, yer fıstığı kabukları gibi tarımsal atıklar bu mantarın üretiminde rahatlıkla kullanılabilirler.Ama verim değeri ve kompost kalitesi bakımından en kıymetlisi pamuktur.