İstiridye Mantarı Üretim Sistemleri
15 Şubat 2022
Kral istiridye mantarı Eryngii mantarı
22 Nisan 2022
Tümünü Göster

Dünyada mantar pazarı büyüklügü

Dünyada mantar pazarı büyüklügü

Rapora Genel Bakış

Küresel mantar pazarının büyüklüğü 2021’de 50,3 milyar ABD Doları değerindeydi ve 2022’den 2030’a kadar yıllık bileşik büyüme hızı (CAGR) %9,7 oranında genişlemesi bekleniyor. Dünya çapında protein açısından zengin bir diyet talep eden vegan tüketicilerin artması bekleniyor. Tahmin dönemi boyunca pazar için önemli bir itici güç olmak. Mantarlar, besin içerikleri nedeniyle bir süper gıda olarak kabul edilir. Mantarlar, selenyum, D vitamini, glutatyon ve ergothionein olmak üzere dört temel besin maddesiyle doludur. Bu besinler oksidatif stresi hafifletmeye ve kanser, kalp hastalığı ve bunama gibi kronik durumların riskini önlemeye veya azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca güçlü bir doğal umami aroması sunarak tüketicilerin mantar yemeklerindeki tuz oranını %30-40 oranında azaltarak sağlığa fayda sağlar.

ABD mantar pazar büyüklüğü, uygulamaya göre, 2020 – 2030 (Milyar ABD Doları)

ABD, 2019 yılında yaklaşık 375 milyon kg ile ikinci en büyük üreticiydi. Ülkedeki üretim 2017’den beri düşüyor ve 2017’den 2019’a %11 azaldı. Fiyatlarında 2017-18’de %6, 2018-19’da ise %3 artışa neden oldu. ABD hükümeti ithalat vergilerini sürekli olarak artırıyor ve bu da mantar fiyatlarının yükselmesine katkıda bulunuyor. Mantar, 100 gr porsiyon başına yaklaşık 3,3 gr protein sunduğu için protein açısından zengin vegan kaynaklardan biridir. Et, batı diyetinde önemli bir protein kaynağı olmuştur; dolayısıyla vegan beslenmeyi benimseyen tüketicilerin günlük protein gereksinimlerini karşılamak için protein açısından zengin vegan ürünleri tercih etmesi beklenmektedir.

taze istiridye mantarı satışı

Tüketiciler giderek daha fazla etiket bilincine sahip oluyor ve doğal içeriklerden yapılmış ürünler arıyor. Sentetik bileşenler kullanılmadan bitki özlerinden yapılan temiz etiketli kozmetik ürünler pazarda önemli bir ilgi görmektedir. Bu nedenle, kişisel bakım ve güzellik ürünü üreticileri, kozmetik formülasyonlarında talep üzerinde olumlu bir etkisi olması beklenen botanik bileşenleri giderek daha fazla kullanıyor. Mantarların yüksek su içeriği nedeniyle bir ila üç gün arasında değişen sınırlı bir raf ömrü vardır. Bu nedenle, hasat sonrası depolama ve nakliye, başarılı ekimin çok önemli bir parçasıdır.

özel kurutulmuş istiridye mantarı satışı

Ayrıca, COVID-19’un patlak vermesi, hastalığın yayılmasını kontrol altına almak için karantinaların uygulanmasına yol açmıştır. Pandeminin ilk aylarında, personel yetersizliği ve pandemi nedeniyle oluşan belirsizlik nedeniyle lojistik veya mal taşımacılığı sektörü de yavaşlama ile karşı karşıya kaldı. Bu, mantarların sınırlı bir raf ömrüne sahip olması nedeniyle yetiştiricilerde önemli kayıplara yol açtı. Bu nedenle, mantarların sınırlı raf ömrünün, tahmin süresi boyunca pazar büyümesini sınırlaması beklenmektedir.

https://www.dogalhobi.com/urun/erygi-mantari-kuru-ogutulmus-100-gr/

Ürün Bilgileri

Düğme mantarı yani bildiğimiz beyaz şapkalı mantar piyasaya hakim oldu ve 2021’de %61,8 ile en büyük hacim payına sahipti. Segmentin, tahmin süresi boyunca %8,9’luk gelir bazlı bir CAGR’ye tanık olması bekleniyor. Sayısız besinsel faydaları ve sporları tarafından alınan daha düşük kuluçka süresi nedeniyle dünya çapında yaygın olarak yetiştirilmektedirler. Ayrıca, muadillerine kıyasla daha düşük maliyetlerinin, piyasayı tahmin süresi boyunca yönlendirmesi bekleniyor. Shiitake ürün türü, esas olarak zengin tuzlu tadı ve çeşitli sağlık yararları nedeniyle dünya çapında popülerdir. Bu mantarlar taze veya kurutulmuş gibi işlenmiş formlarda tüketilebilir; kurutulmuş shiitake mantarları umami aroması nedeniyle daha popüler olmasına rağmen.

Shiitake mantarları Japonya, Çin ve Güney Kore gibi ülkelerde geleneksel ilaçların bir parçası olmuştur, çünkü tüketimleri sağlığı ve uzun ömürlülüğü artırır ve kan dolaşımını artırır. İstiridye türünün, tahmin süresi boyunca% 11.3’lük en yüksek gelire dayalı CAGR’ye tanık olması bekleniyor. Çeşitli mutfaklarda tüketilirler ve hassas dokuları ve hafif tuzlu lezzetleri nedeniyle Çin, Japonya ve Kore’de yemek pişirmek için oldukça popülerdirler. Ayrıca, istiridyeler ayrıca vücuttaki bakteri seviyelerini azaltan ve böylece farmasötik uygulamalardan gelen talebi yönlendiren doğal bir anti-bakteriyel olduğunu kanıtlayan benzaldehit olarak bilinen aktif bir bileşiğe sahiptir.

Matsutake ürün çeşidi, ekilmediği için pahalıdır ve güçlü, baharatlı aroması, etli dokusu ve toprak tadı nedeniyle Japonya’da yoğun talep görmektedir. Temmuz 2020’de Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (IUCN) en son Kırmızı Listeyi yayınladı ve küresel büyümedeki düşüş nedeniyle Matsutake ürün türünü nesli tükenmekte olan bir tür olarak belirledi. Bu nedenle, Matsutake mantarlarının azalan bulunabilirliği ve yüksek fiyatlarının önümüzdeki yıllarda pazara girişlerini sınırlaması muhtemeldir.

Rapor Kapsamı ve Çıktıları

PDF raporu ve çevrimiçi kontrol paneli şunları anlamanıza yardımcı olacaktır:

Rekabetçi kıyaslama

Geçmiş veriler ve tahminler

Şirket gelir payları

Bölgesel fırsatlar

En son trendler ve dinamikler

Ücretsiz Örnek Kopya İsteyin

Büyük Kütüphane – BI Etkin Pazar Araştırması Veri tabanı

Büyütmek için resmin üzerine tıklayın

Mantarları satış şekilleri

Taze form, 2021’de %89,5’lik bir gelir payı ile mantar pazarına hakim oldu. Maksimum sağlık faydaları elde etmek için organik ve işlenmemiş gıda tüketimine odaklanan tüketici sayısının artması nedeniyle, taze mantarlar son birkaç yılda talepte önemli bir artışa tanık oluyor. Ürünün. Taze formun dağıtımı, sınırlı raf ömrü nedeniyle üreticiler veya distribütörler için zorludur. Bununla birlikte, modifiye atmosfer paketlemenin kullanımı gibi artan teknolojik gelişmeler, mantarların sınırlı raf ömrüyle ilgili zorlukları azaltmış ve böylece segment büyümesini desteklemiştir. Bu tür ürünleri tedarik edebileceğiniz alışveriş sitelerine buradan ulaşabilirsiniz.

İşlenmiş formun 2022’den 2030’a kadar %10,2’lik gelir bazlı bir CAGR’ye tanık olması bekleniyor. İşlenmiş türler arasında kurutulmuş, dondurulmuş, konserve, salamura ve toz formlar yer alıyor. Mantarların raf ömrünü uzatmak için konserve, dondurma veya kurutma gibi ek işlemler gereklidir. İmalat şirketleri, işlenmiş ve hazır gıda ürünleri pazarlarına girmek için giderek artan bir şekilde paketlenmiş ürünler sunuyor. Gıda ve kozmetik üreticileri tarafından toz form ve ekstraların kullanımının artması, öngörülen dönemde endüstrinin büyümesini desteklemesi bekleniyor.

Dağıtım Kanalı Öngörüleri

Mantarlar büyük ölçüde 2021’de %38,3’lük gelir payı oluşturan süpermarketler ve hipermarketler segmenti aracılığıyla dağıtılmaktadır. Avrupa ve Kuzey Amerika gibi gelişmiş bölgelerde, süpermarket ve hipermarketlerin penetrasyonu gelişmekte olan bölgelere göre daha yüksektir. Bu ürünün çok çeşitli tek bir yerde bulunması ve satın alma kolaylığı, 2021 yılı itibariyle dağıtım kanalı olarak süpermarket ve hipermarketlerin hâkimiyetine katkıda bulundu. Oysa mantarları indirimli fiyatlarla sunan çevrimiçi marketlerin artan rekabeti, değişen tüketici ile birleşti. Davranış, süpermarketlerin ve hipermarketlerin büyümesini engelliyor.

Çevrimiçi mağazalar aracılığıyla dağıtımın, tahmin süresi boyunca %10,3’lük en yüksek gelire dayalı CAGR’ye tanık olması bekleniyor. Dünyanın dört bir yanındaki tüketiciler, bu kanalların sunduğu kolaylık ve fiyat avantajları nedeniyle taze ürün satın alımlarında çevrimiçi modu giderek daha fazla tercih ediyor. Çevrimiçi perakendeciler, süpermarketler ve hipermarketlere kıyasla şu anda daha küçük bir paya sahiptir. Bakkallar, marketlere kıyasla çok çeşitli işlenmiş ürünleri, ikincisine göre yüksek hacimli tedarikleri nedeniyle daha iyi indirimlerle sunmaktadır. Çoğu ülkenin şehirlerindeki sınırlı alan, süpermarketler ve hipermarketler yerine bakkalların kurulmasını desteklemektedir. Bununla birlikte, çevrimiçi perakendenin artan penetrasyonu, önümüzdeki yıllarda mantar pazarına fayda sağlayacaktır.

Uygulama Bilgileri

Gıda uygulaması segmenti 2021 yılında %86,8 ile en büyük gelir payına sahipti. Bu uygulama, gıda hizmetlerinin yanı sıra hane halkı tarafından taze ve işlenmiş formların kullanımını da dikkate alıyor. Mantarlar yağ ve kolesterol bakımından düşüktür; ayrıca ihmal edilmeyecek düzeyde sodyum ve glüten içeriği içerirler. Bununla birlikte mantarlar vitaminler, mineraller, proteinler ve selenyum gibi temel besinlerle doludur. Böylece sağlık bilincine sahip tüketiciler ve fitness tutkunları arasında yüksek popülerlik kazanmaktadır. Tüketiciler, temiz veya doğal kaynaklardan elde edilen besinlerle aşılanmış daha sağlıklı içecekleri ve gıda ürünlerini tercih ediyor. Bu trendden yararlanmak için yiyecek ve içecek şirketleri mantar bazlı yiyecek ve içecekleri piyasaya sürüyor. Örneğin, Şubat 2021’de TÜRKİYE merkezli Hayger mantar Ltd.

Mantarlar, polisakkaritler, triterpenler, polifenoller, proteinler, amino asitler gibi çeşitli biyoaktif bileşiklerin zengin kaynaklarıdır. Ve organik germanyum. Bu nedenle özler, hipertansiyon, diyabet, uykusuzluk, bağışıklığı güçlendirme, canlılık, hiperkolesterolemi ve kanser için kullanılan çeşitli tıbbi veya ek ürünlerin formüle edilmesinde bir bileşen olarak kullanılır. Mantarlar, fenolikler, polifenolikler, terpenoidler, selenyum, polisakkaritler ve mükemmel antioksidan, yaşlanma karşıtı, kırışıklık karşıtı, cilt beyazlatma ve nemlendirici etkiler gösteren vitaminler gibi cilde fayda sağlayan birkaç önemli bileşik bakımından zengindir. Ayrıca tüketiciler, doğal veya temiz etiketli ürünlere olumlu yanıt veriyor. Bu nedenle, değişen tüketici talepleri doğrultusunda, kozmetik şirketleri giderek artan oranda mantar bazlı cilt bakımını tanıtmaktadır.

Bölgesel Görüşler

Asya Pasifik bölgesi pazara öncülük etti ve 2021’de küresel gelirin %78,6’sından fazlasını oluşturdu. Çin, Japonya, Malezya, Hindistan ve Avustralya, bölgedeki en büyük pazarlardan bazılarını oluşturuyor. Çin, bölgedeki en büyük üretici olarak ortaya çıktı ve kişi başına yıllık tüketimi 10 kg’a kadar çıktı.

Küresel mantar pazar payı, bölgelere göre, 2021 (%),

Bu rapor hakkında daha fazla bilgi edinmek için ücretsiz bir örnek kopya isteyin

Asya Pasifik bölgesi, çeşitli hastalıkların tedavisi için çeşitli mantar türlerini kullanan Ayurveda ve Geleneksel Çin İlaçları dahil olmak üzere geleneksel tıp sistemlerinin yaygınlığına sahiptir. Düşük kalorili ve yüksek besin değerlerinin, bağışıklık güçlendirici özellikleriyle birleştiğinde, bölgedeki mantar talebini artırması bekleniyor.

Avrupa, kilit tüketicilerden biridir ve büyük ölçüde ithalata bağımlıdır. Bölgedeki gelişmiş pazarda kişi başına düşen gelirin artmasının, gurme ürünler gibi egzotik mantarlar için ek bir fırsat yaratması bekleniyor. Bölgedeki mantar ithalatı 2019 yılında yaklaşık 183 milyon ABD doları değerindeydi. Bölge, Çin, Peru ve Şili gibi ülkelerden yapılan ithalatı büyük ölçüde etkileyen COVID-19 pandemisinden en kötü etkilenen bölgelerden biriydi. Tüketimi etkiliyor. Otellerden, restoranlardan ve gıda zincirlerinden gelen yerel talep, COVID-19’un yayılmasını kontrol altına almak için uygulanan kilitlenmeler nedeniyle büyük ölçüde etkilendi.

Kuzey Amerika, ABD ve Kanada gibi bölgenin gelişmiş ekonomilerinde daha yüksek pazar penetrasyonu nedeniyle pazarda önemli bir paya sahiptir. Tüketiciler, özellikle doğal ve organik malzemeler kullanılarak üretilen premium ürünler için daha yüksek fiyatlar ödemeye hazırdır. Ek olarak, vegan beslenmeye yönelik artan tercihin, tahmin süresi boyunca gıda ve besin takviyeleri endüstrilerinden mantar gibi et ikamelerine olan talebi artırması bekleniyor.